Home Bushranger Index Colonial Events Colonial History
Convict History Convict Ships Index Convict Ship Captains Surgeon Superintendents
Hunter Valley History Inns & Hotels Medical Practitioners Settlers Index
Steamers Immigrants Lake Macquarie Links Law & Order
Maitland History Links Newcastle History Links History News Feeds Hunter Valley Place Names

 

Convict Ship Surgeons - S

 

A

B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W

 

 

 

*Date of Seniority Royal Navy  

 

 

SAUNDERS, William Mackenzie 

 

The Perth Gazette 19 July 1867........The Convict Ship Norwood, (arrived Fremantle) Captain F. Bristow; Dr. Saunders, Staff Surgeon R.N., Surgeon Superintendent; Mr. W. Irwin, Religious Instructor; arrived in Gage's Roads at 6.30pm on 13th July 1867, having on board 253 convicts, a Pensioner guard of 30 men with 18 women and 30 children, 4 warders and their families.

The Norwood had departed Portland on 18th April; encountered heavy gales in the Channel with a succession of S.W. gales to the Canaries. From thence light N.E. Trades; and passed the Equator on the 26th May. The conduct of the prisoners on board was generally very good and but few and slight punishment had to be inflicted; only one death of a convict of debilitated constitution and four births took place on the voyage.

William McKenzie Saunders is listed in the Medical Register 1865. Qualifications Mem. Royal College Surgeons, England 1840. M.D. University K. College Aberdeen 1847.

 

 

 

 

SAVAGE, Arthur R.N. *22 July 1826

 

Arthur Savage, surgeon of the Racehorse, was appointed to the Winchester in 1832

He was employed as surgeon superintendent on the convict ship John in 1833 (toVDL) and the Norfolk in 1835 (also to VDL)

His next appointment was to the Captain Cook which departed Deptford on 7th June 1836 and arrived in Port Jackson on 13 November 1836. He returned to England on the Captain Cook, departing in April 1837.

The Hobart Town Crier reported on 6th December 1839 that John Dobie had retired from the appointment of Health Officer, which he had held for the last twelve months, intending to turn his attention to agricultural and pastoral pursuits. Upon his retirement a dinner was given to him by his friends at the Club house, at which Captain King M.C. presided. The Governor  appointed Mr. Dobie a Magistrate of the territory. Mr. Dobie had made three voyages to the colony; two as Surgeon of convict ships and one in charge of the immigrant ship Duncan which arrived in June 1838. He was one of the Surgeons sent home by Sir R. Bourke, for the purpose of selecting and bringing out their own immigrants. Mr. Arthur Savage, a Naval Surgeon, who came out to the colony in July 1838 as Superintendent of the immigrant ship Magistrate, (having previously made three voyages as Surgeon of convict ships) was appointed to succeed Mr. Dobie.  Arthur Savage was on the List of Surgeons remunerated for services as Surgeon Superintendents. He was paid 200 for his employment on the immigrant vessel Magistrate

Arthur Savage held the position of Health Officer until his death in July 1852. His death was reported in England in The Standard in 1853......Surgeon Arthur Savage (1826) health officer at Port Jackson, New South Wales, is dead. The appointment is in the gift of the Colonial Office, and the salary is 300 a year, exclusive of other allowances. (75).

It may by Arthur's widow Charlotte who is listed as lodging in Portsea in the 1861 Census. Her occupation is given as Fund holder and her place of birth Worthing Sussex.

In the 1871 Census she is head of the household, age 65 and an annuitant. Her unmarried daughter, twenty eight year old Mary who was born in Worthing resides with her, as do her other daughters Ellen age twenty five and Alicia age twenty two (both born in New South Wales). All give their occupation as annuitants.

  August 1871

 

  

SCOTT, James R.N.,

 

There are four surgeons by the name of James Scott in the Navy List of Medical Officers in 1814  -

 {(1) James Scott *21 January 1882 (retired);  (2)James Scott *22 June 1805;  (3)James Scott * 23 June 1813; (4)James Scott * 31 May 1814}

James Scott was born c. 1790 in Banffshire. He was employed as Surgeon Superintendent on the convict ship Castle Forbes which arrived in Sydney on 27 January 1820. He kept a Medical diary between 6 July 1819 and 3 March 1820.

He was appointed Colonial Surgeon in Hobart in 1820......

A Return of Medical and Surgical Diseases treated at H.M. Colonial Hospital, Hobart Town, Van Diemen's land for the Years 1821 to 1831 by James Scott, Colonial Surgeon

Post Mortem of Antonio Francisco performed by Dr. Scott in April 1830

 

He married Lucy Davey in 1821 - On Monday last in the forenoon was married by special license, in St. David's church, Hobart Town, by the Rev. Robert Knopwood, M.A., James Scott Esq., Surgeon of His Majesty's Royal Navy and on the Colonial Establishment of this Settlement, to Miss Lucy Margaretta Davey, only child of Thomas Davey, Esq., Lieutenant colonel of His Majesty's royal Marines, and formerly Lieutenant governor of Van Diemen's Land. In the absence of the bride's father, Miss Davey was given away by His Excellency Governor Macquarie. - (HTG 30 June 1821)

 

James Scott died in 1837 - With the deepest regret we announce the death this morning, after a long and severe illness of Dr. James Scott, Surgeon Royal Navy and near twenty years principal Surgeon of this Colony. His professional abilities was of the highest order, and in private life he was warmly regarded by all who knew him. His loss will be heavily felt. The unremitting attention paid to him day and night, by his friend and pupil, Mr. Assistant Surgeon Bedford was highly honourable to him. We shall give a short memoir of this lamented gentleman a service in our next. - Sydney Gazette 5 August 1837

 

 

 

  

SEATON, Thomas

 

Thomas Seaton was employed as surgeon on the Tasmania in 1844

 

 

  

SHARPE, John Thomas

 

John Thomas Sharpe was employed as surgeon on the Barwell in 1798

 

 

 

 

SINCLAIR, Andrew  R.N., * 29 June 1829

 

Samuel Sinclair was employed as Surgeon Superintendent on the convict ships Asia in 1841 (VDL) and Asiatic in 1843 (VDL)

 

The North American medical and surgical journal, Volume 1, 1826 - Hunt's Observations on consumption:

 

 

 
SINCLAIR, Samuel R.N. *11 August 1804

 

Samuel Sinclair was entered in the Navy List of Medical Officers in 1814

He was employed on the convict ship Mary to Van Diemen's Land in 1831. He kept a Medical Journal from 28 April 1831 to 29 October 1831.

 

 

 
SKEOCH, James  R.N., *29 November 1823

 

James Skeoch was appointed to the position of Assistant Surgeon on 11 August 1813

He was appointed assistant surgeon on the Eurydice in 1818 and the Severn in 1820

In 1820 he accompanied Sir Edward Parry on a second voyage for the discovery of a north-west passage from the Atlantic to the Pacific and is mentioned several times in Parry's account of the voyage.

 

He was promoted to the position of Surgeon in January 1824, and in this year he was appointed surgeon to the Algernine (105)

In 1828 he was employed as Surgeon Superintendent on the convict ship Bengal Merchant which arrived in VDL 10 August 1828. He returned to England on the Henry Wellesley departing Sydney in March 1829.(76)

 

 

  

SLOAN, John

 

John Sloan was appointed Surgeon to the Clio in 1840.

He was employed as Surgeon Superintendent on the Tory which departed Woolwich 22 March 1845 and arrived in Van Diemen's Land 4 July 1845

 

 

  

SMITH, Andrew *14 August 1796?

 

Andrew Smith was entered in the Navy List of Medical Officers in 1814

Andrew Smith was employed as Surgeon Superintendent on the General Stewart  in 1818. The General Stewart departed Portsmouth on 19th July 1818, touched at St. Helena where she stayed six days, and after a tedious passage of more than 5 months she arrived in Sydney on New Years Eve - 31st December 1818.

Andrew Smith returned to England in April 1819 on the Shipley with seven other naval surgeons(2)

 

 

 

SMITH, Andrew R.N., *31 May 1830

 

Andrew Smith was employed as Surgeon Superintendent on the convict ship John Renwick in 1838

 

 

 

 
SMITH, Charles

 

Charles Smith was employed as Surgeon Superintendent on the convict ship Tory to Van Diemen's Land in 1848. He kept a Medical Journal from 22 April 1848 to 11 August 1848.

He was employed as Surgeon Superintendent on the Duke of Cornwall which arrived in Van Diemen's Land 27 October 1850.

 

  

SMITH, James

 

James Smith was employed as Surgeon Superintendent on the Moffatt which departed Plymouth on 14 August 1842 and arrived in Van Diemen's Land on 28 November 1842.

 

 

 

 

 

 

  

SMITH, John

 

John Smith was employed as Surgeon Superintendent on the convict ships Marquis of Huntley  in 1828, Surry  in 1834, the Moffatt  in 1836 and the Clyde in 1838. The Clyde departed Dublin 11 May 1838 and arrived in Port Jackson on 10 September 1838.

 

A (different) John Smith was on the List of Surgeons remunerated for services as Surgeon Superintendents in 1838. He was paid 200 for his services on the emigrant vessel Maitland.   The Maitland arrived on 6 November 1838. There was illness on board when the Maitland arrived and she was placed in quarantine for 23 days. John Smith's Medical Journal kept between the 21st June and 15 November 1838 can be found on Ancestry.

 

 

 

 
SMITH, William

 

 

 

SOMMERVILLE, Thomas

 

St. Vincent 1853 (VDL)

Thomas Somerville is listed in the Medical Register 1865 - Residence Surgeon royal Navy H.M.S. Cornwallis. Qualifications Lic Royal College Surgeons Edinburgh 1836

 

 

 

  

SPROULE, Oliver R.N., * 16 September 1816

 

On 26 July 1814 Oliver Sproule was appointed Assistant-Surgeon to the Batavier (or Batavia) Hospital Ship.

He was appointed Assistant Surgeon on 23 September 1816 and was on the List of Medical Officers who served in war..... he was Assistant-Surgeon of the Leander at Algiers (?1816)

He was appointed to the Brisk in 1822 (104)

His first appointed as Surgeon Superintendent a convict ship was to the Borneo in 1828. The Borneo departed London 11 May 1828 and arrived in Van Diemen's Land 8 October 1828.

He was Surgeon Superintendent on the convict ships Larkins to N.S.W. The Larkins departed Cork on 16 August 1829 and arrived in Port Jackson on 12 December 1829. He returned to England on the Wanstead from V.D.L. in 1829.

He was Surgeon Superintendent on the Jane  which departed Cork 29 August 1831 and arrived in New South Wales on 5 November 1831 and Lady Nugent  which departed Sheerness on 4 December 1835 and arrived in N.S.W. on 9 April 1835.

He was on the List of Surgeons remunerated for services as Surgeon Superintendents. He was paid 170 for his employment on the immigrant vessel Strathfieldsaye which arrived from Limerick on 30th January 1838

He was on the List of Surgeons of the Royal Navy who were fit for service in 1841, 1844 and 1852 and on the retired list in 1871

He was on the list of Naval Officers whose deaths had been officially reported at the Admiralty during the quarter January-April 1871.

 

 

 

 
STEPHENSON, John  R.N., * 17 August 1815

 

John Stephenson was entered in the Navy List of Medical Officers in 1814.

He was appointed Surgeon on the Ontario in 1818 (Edinburgh Magazine)

John Stephenson was employed as Surgeon Superintendent on the convict ship Guildford in 1829. He embarked on the Guildford in Sydney bound for Hobart on 22 December arriving there on 1st January 1830 however did not depart on this vessel when she left for Bombay. The Guildford was lost on the return to England after departing Bombay.

John Stephenson was also surgeon superintendent on the convict ships Eleanor to NSW arrived 25 June 1831, the Katherine Stewart Forbes to Van Diemen's Land arrived on 16th July 1832, the Waterloo  arrived 3 August 1833, and the Neva 1835.

The State Library of Victoria has the following information about the voyage of the Katherine Stewart Forbes to VDL......The Dillingham convict letters, edited by Harley W. Forster.  Cover title: The Dillingham convict letters from the hulks, Woolwich, the transport ship Catherine Stewart Forbes and from Sandy Bay and Hobart Town, Van Diemen's Land. Richard Dillingham was born in 1811.

John Stephenson drowned on 13th May 1835 when the Neva was wrecked near King Island......

 

 

 

 
STEPHENSON, Robert

 

 

Robert Stephenson was employed as Surgeon Superintendent on the Anna Maria to Van Diemen's Land in 1848.

 

 

 

 

STERET, Joseph R.N., * 10 March 1824 (Sources)

 

Joseph Steret was appointed assistant-surgeon on 6 December 1813.

He was appointed Assistant Surgeon on the Favourite in 1817 and to the Eurydice in January 1819 (77)

He was promoted to the position of Surgeon in 1824. Others promoted at the same time included Thomas Brownrigg and Andrew Douglas Wilson (110)

Four years later he was appointed to the Challenger. The Standard reported that - Captain Fitzclarence, was paid off on Tuesday, and recommissioned by Capt. Fremantle. She is ordered to fit for foreign service. The appointments to her are Lieutenants John Mowatt, John Henry and Henry Pakenham; Mr. Bradshaw master; Mr. George Marsh purser; and Mr. Joseph Steret, surgeon.(79)

His next employment was as Surgeon to the Ramilies (80) and then to the Curacao in December 1831 (81)

Joseph Steret's first appointment as Surgeon Superintendent to a convict ship was to the Camden in 1832.  The Camden  arrived in Port Jackson on 3 February 1833 with male convicts.

In 1834 he was again employed as Surgeon Superintendent, this time on the female convict ship, the Edward which arrived in Hobart September 1834.

He was appointed to the Bardaster convict ship in 1835 (82). The Bardaster arrived in Hobart on 14 January 1836, and then the Neptune convict ship which arrived in VDL on 18 January 1838. He kept a Medical from 15 September 1837 to 31st January 1838 while on this voyage. (There was also a vessel Neptune which arrived in New South Wales with convicts in 1838. The surgeon on the Neptune to NSW was Patrick Martyn)

In the 1841 Census Joseph is age 40. Residing in the same household at Croydon, Surry was Catherine Duff age 60 (independent); Elizabeth Duff age 25; Penelope Sterritt age 35 and Catherine Reid age 6.(83)

 

 

 

 
STEWART, Alexander R.N., * 16 September 1816

 

Alexander Stewart was appointed to the position of Assistant Surgeon on 4 May 1813

He was employed as Surgeon Superintendent on the convict ship America in 1829. The America departed Woolwich 8 April 1829 and arrived in New South Wales on 18 August 1829.

His next appointment as Surgeon Superintendent was to the Southworth which departed Sheerness 26 June 1830 and arrived in Van Diemen's Land 19 October 1830 

The Aurora departed Portsmouth 4 July and arrived 3rd November 1833.

Alexander Stewart was on the List of Surgeons remunerated for services as Surgeon Superintendents. He was paid 200 for his employment on the immigrant vessel Woodbridge which arrived in Sydney on 15th September 1838.

He was employed as Surgeon Superintendent on the emigrant ship Adam Lodge and a kept a medical journal on the voyage of the from 9 October 1839 to 18 February 1840

 

 

 

 
STEWART, John Grant R.N., *11 September 1829

 

In 1825 John Grant Stewart was promoted from hospital mate to assistant-surgeon (Caledonia Mercury 7 July 1825)

He was appointed to the Peloris in 1834.......

 

He was employed as Surgeon Superintendent on the convict ship Nautilus which arrived in Van Diemen's Land 29 August 1838 and the Egyptian which arrived in 23 August 1839. His last appointment to a convict ship was to the British Sovereign. The British Sovereign arrived in Van Diemen's Land on 19 March 1841 (see Australian Medical Pioneer Index)

In October 1845, The Standard reported of a fatal fever on board the vessel Eclair at Sheerness:

 

The Chichester, 50 gun frigate, has been appropriated by the Admiralty to receive the remainder of the patients suffering from the fever on board the Eclair steam sloop. This morning the Chichester was towed by the African to Standgate Creek, and the sick removed from the ill fated vessel.

Dr. John Grant Stewart (1829) on half pay, having volunteered to attend the sick, was put on board yesterday. The surgeon of the Ocean Mr. R. Sterritt, went alongside the Eclair yesterday, to inquire into the condition of the sufferers.

The the honour and humanity of the medical officers of the royal Navy, upwards of 20 have volunteered their services on board the unfortunate Eclair. (The Standard 10 October 1845)

In October 1845 John Stewart was promoted:

The Examiner 25 October 1845: - Dr. John Grant Stewart, Surgeon R.N., who so nobly volunteered his services on board the ill fated Eclair, has been promoted to the rank of Deputy Inspector of Hospitals; and Dr. William Rogers, Additional Assistant Surgeon of the Ocean, now convalescent from fever contracted on board the Eclair, to the rank of Surgeon in the Navy.

In July 1847 - Deputy Inspector Dr. John Grant Stewart, who was promoted for his nobly volunteering and assisting the remnant of the fever stricken crew of the Eclair, has been appointed to the Vindictive, 59, flag ship, in the West Indies, as deputy inspector of fleets and hospitals on that station, vice King, deceased. (The Standard 28 July 1847)

John Grant Stewart can be found in the 1851 Census. He is 45 and resides in Lewisham, Kent with his wife Ellen age 35 and their infant son John age 2. John gives his birth place as Inverness, Scotland. Lydia Fossett age 24 is a visitor and the family employs two servants, Amelia Courtis a cook and Alexandrina Mcdonald a nurse.

Birth - At Greenwich Hospital, on the 8th inst. the wife of Dr. John Grant Stewart of a daughter. (Caledonian Mercury 11 September 1856)........British Medical Journal 1858 -  On March 31st, at Greenwich Hospital, aged 18. months, Jessie, youngest child of John Grant Stewart,, M.D., Deputy Inspector of Naval Hospitals.

In 1859 at the Comitia Majora held on Friday 30 September John Grant Stewart, extra licentiate of the Royal College of Physicians, was admitted a member under the temporary bylaws. (The Morning Chronicle 3 October 1859). In November 1859 it was announced that John Grant Stewart M.D. Deputy Inspector General of Hospitals and Fleets, was to be appointed Honorary Surgeon to her Majesty the Queen.

John Grant Stewart is listed in the Medical Register 1865 -  Qualifications Extra Lic. 1840, Mem 1859, Royal college Physicians London.

At a Levee at St. James Palace in 1860 he was presented to the Queen by the Duke of Somerset (The Morning Post 24 February 1860) and in 1869 on the occasion of Her Majesty's birthday was appointed the Most Honourable Order of the Bath.

He died in 1869. His Obituary appeared in the Evening Mail in December 1869:

The death is announced of Dr. John Grant Stewart, C.B., Late Director General of the Medical Department of the Navy. Dr. Stewart entered the navy as assistant surgeon, and obtained the rank of surgeon in 1840. He was specially promoted to be deputy inspector in 1845 for having volunteered hi services to go on board and take charge of the infected patients in the Eclair,. In June 1861, he was made an Inspector General of Hospitals and Fleets, and for a short period was Director General of the Medical Department of the Navy from which department he had to retired through ill health. He was granted a good service pension in April last.

From the Lancet - We regret to learn the death, on the 17th inst. at Ivy Bridge, Devon, of Dr. John Grant Stewart, C.B. Inspector General of Hospitals and Fleets. Our readers will remember the hard treatment Dr. Stewart received in his forced retirement from the Plymouth Naval Hospital, and we regret that he has survived so short a time to enjoy the good service pension given him as a placebo. Dr. Stewart had seen much service, and his intrepid and self sacrificing conduct in connextion with the Eclair, fever ship will not be readily forgotten. He became Inspector General in 1861.

By the deaths of Drs. Bryson and Stewart, an honorary physicianship and an honorary surgeoncy to the Queen become vacant, in addition to the honorary surgeoncy vacated some months back by the death of Dr. Folds, R.N. The Director-General will have no difficulty in selecting names for submission to her Majesty as worthy of honour as those we have mentioned ; and those highly prized honours should not be allowed to remain long undistributed.

 

  

STEWART, William R.N., *20 April 1808

William Stewart was employed as surgeon on the Convict Ship Glory in 1818

 
SUTHER, Peter J., R.N., 21 September 1805

 

Peter Suther was born in Scotland c. 1785.

On the 6th day of July 1814, the Marischal College of Aberdeen conferred the degree of M.D. on Peter Suther, surgeon, Royal Navy. (69)

He was awarded a service medal for service as assistant surgeon during the naval actions on the Swiftsure at Trafalgar and on the Eurydice at Martinique(53)

He was employed as surgeon superintendent on the convict ship Mangles which departed London on 21st April 1835 and arrived in VDL on 1 August 1835.

In 1838 it was announced that Peter Suther of the Victory, was to succeed Mr. Crocket as Assistant-surgeon of Portsmouth yard - (70)

In the 1841 Census Peter Suther and his family, wife Sarah, daughter Mary Ann age 11, Sarah age 9, Henry age 5, Anna age 4 and Cuthbert age 2 reside at George Street, Woolwich Dockyard.  A male servant Martin Melville and 20 and two female servants also live with them.. In 1841 Peter Suther surgeon of the William and Mary yacht, was appointed surgeon of the Woolwich dockyard - (72).

He was called on to testify at the inquest into the death of the chief engineer at the dockyard in September 1842 and gave assurances that cholera had not appeared at the dock yard despite rumours. (71)

Peter and his wife Sarah can be found in the 1851 Census. Peter is 66 and Sarah 46. Their children give an insight into their different abodes. Mary was born c. 1829 at Halifax, Sarah Jane in 1831 at Bow, London. Anna was born in 1848 at Portsmouth and their son Cuthbert was born c. 1846 in Portsmouth. They also have two unmarried nieces residing with them Miriam Melville age 38 and Kate Allison age 23

Peter Suther was a member of the receiving party at Chatham Dockyard when the Lords of Admiralty inspected the dock yard in August 1853 (73)

In July 1855 Peter Suther, James Henderson, Thomas E. Jones James McTernan and James Wilson were promoted to be deputy inspectors of hospitals and placed on the retired list. - (74)

In the 1861 Census the family reside at No. 4 Windsor Terrace Portsea with their unmarried daughters Sarah Jane and Anna and a male servant; Peter gives his occupation as Physician, and Deputy Inspector of hospitals RN retired.

 ....United Service Magazine 1864.

In the 1871 Census Peter's name is given as Patrick. The family resides at Dunkeld Villa, Nelson Rd. Portsea. Sarah Jane still resides with them as does a granddaughter Maud Johnston age 5, and a servant.

On 11 April 1877, The Will of Peter Suther late of Southsea in the Parish of Portsea M.D. and Inspector General of Hospitals and Fleets who died 21 March 1877 was proved at Winchester by Sarah Jane Suther of Southsea, spinster, his daughter. His effects were valued at under 600.

 

 

 
SYME, James

 

 

James Syme was on the List of Surgeons of the Royal Navy fit for service in 1841. He was appointed to the Southampton.

He was appointed Surgeon to the Crescent in 1842 (Edinburgh Magazine)

He was employed as Surgeon Superintendent on the Gilmore  in 1843 (VDL)

 

  

SYME, John

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

web counter